Zakonodaja o piškotkih
Zakonodaja, ki ureja uporabo piškotkov (cookies) v Evropski Uniji (EU), ima temelje v direktivi o zasebnosti v elektronskih komunikacijah 2002/58/ES.
V tej direktivi je bil spremenjen člen, ki se nanaša na “piškotke in podobne tehnologije”.
Spremembo direktive je prinesla dopolnjena Direktiva 136/2009. V slovensko zakonodajo je bil prenesen kot “Zakonu o elektronskih komunikacijah”(ZEKom-
Ta v 157. členu “Piškotki” predstavlja pravno osnovo, na podlagi katere moramo slovenski lastniki spletnih strani poskrbeti za zasebnost obiskovalcev spleta.
Člen nalaga upoštevanje določil Zakona o varstvu osebnih podatkov, hkrati pa dodeljuje in nalaga inšpekcijski nadzor informacijskem pooblaščencu.
Na uradu informacijskega pooblaščenca so izdali zbirko pogostih vprašanj glede piškotkov, ki jo najdete tukaj.
Izvajanje zakonodaje
Zakonodaja se bo začela izvajati dne 15.6.2013 in v primeru kršitev predvideva sankcije v višini od 200 do 20.000 EUR. Informacijski pooblaščenec lahko določi globo zgolj v najnižjem znesku 1000 EUR za pravne osebe in 200EUR za odgovorno fizično osebo., višjo kazen lahko določi sodišče.
Kako se ugotavlja skladnost z zakonodajo?
Skladnost spletne strani z zakonodajo se ugotavlja v inšpektorskem postopku, informacijski pooblaščenec kot prekrškovni organ se lahko odloči tudi zgolj za opozorilo in ne izda globe.